а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арогантен

арогантни
Вид збор: Придавка
Ранг: 18443
надмен, дрзок, наперчен
Англиски: arrogant
Примери:
Се покажа како одбивна личност, арогантна и неподнослива.
арогантна госпоѓа
Изведенки
1. арогантно прил.
Пример: Се однесуваше претерано арогантно.
2. арогантност ж.