а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арка

мн. арки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21985
1. Брод со кој, според Библијата, се спасил Ное од потопот.
Англиски: ark Албански: arkë
Употреба: Религија
2. Архитектурно декоративен елемент во форма на лак.
Англиски: arch Албански: hark
Употреба: Архитектура и градба
3. Голема порта, капија во форма на лак, свод.
Англиски: arch Албански: portë
Примери:
Триумфална арка.