а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арија

мн. арии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11831
Оперско пеење со инструментална придружба.
Англиски: aria
Употреба: Музика и танц
Примери:
оперска арија
италијанска арија