а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аритметика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21869
Дел од математиката; наука за броевите, изразени со бројки, и за сметањето со нив.
Англиски: arithmetic
Употреба: Математика
Изведенки
1. аритметички прид.
аритметичкиот
2. аритметичар м.
аритметичари