а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аренда

мн. аренди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49021
1. Закупување на обработливо земјиште.
Англиски: rent Албански: qira
Употреба: Економија , Земјоделство
Примери:
Ја зедов земјата под аренда.
2. Закупнина од обработливо земјиште.
Англиски: rent Албански: qira
Употреба: Економија
Примери:
Секој месец живееме од арендата за имотот.