а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргумент

мн. аргументи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2257
Доказ, образложение, тоа со кое може да се докаже нешто.
Англиски: argument Албански: argument
Примери:
Во случај на спор, неговото присуство е најсилниот аргумент.