а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аранжира

аранжираат; аранжирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 23132
1. Убаво, со смисла уреди, уредува, подготви, подготвува.
Англиски: arrange Албански: aranzhoj
Примери:
Ученици од уметничкото училиште ги аранжираа излозите.
Млади девојчиња го аранжираа цвеќето.
Одборот ја аранжира целата свеченост.
2. Приреди, приредува музичко дело за изведување.
Англиски: arrange Албански: aranzhoj
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој ја аранжира песната за Евросонг.
Изведенки
аранжирање ср.
глаг. им.