а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аранжер

мн. аранжери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32519
1. Уредувач, подготвувач, лице што средува нешто (цвеќе, излог).
Англиски: arranger Албански: Editor
Примери:
Момчето работеше неколку години како аранжер на скопските излози.
2. Приредувач на музичко дело.
Англиски: arranger Албански: drejtues
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој беше аранжер, композитор и диригент.
Изведенки
аранжерка ж.
мн. аранжерки