а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арамија

мн. арамии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2469
крадец, разбојник
Англиски: robber Турски: harami
Употреба: Разговорно
Примери:
Кој беше арамијата, а кој чесниот, кој грабаше, а кој чуваше?
Ме држи пред минувачите како фатен арамија.
Изведенки
1. арамииште ср.
мн. арамиишта
аугм.
2. арамиски прид.
арамискиот
Пример: арамиско гнездо