а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апсигува

апсигуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
скрати, скуси, одземе
Англиски: shorten Германски: abziehen
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Многу повеќе од вашите пари што секој месец ви ги апсигувале со лагата за поспокојна старост.