а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апел

мн. апели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17328
повик (за солидарност, за помош)
Англиски: appeal Албански: apel
Примери:
Упати апел.
Одговори на апел.