а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апелира

апелираат; апелирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26053
Упати, упатува повик; се обрати, се обраќа кон некого за помош, за соработка или за поткрепа.
Англиски: appeal
Примери:
Министерството за здравство апелира да не се користи водата за пиење.
Мисирков апелира кон македонската интелигенција да се откине од силите што ја разединуваат.
Изведенки
апелирање ср.
глаг. им.