а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антисемитизам

(едн.) антисемитизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37602
Непријателство, нетрпеливост спрема еврејскиот народ врз расна и национална основа.
Англиски: anti-Semitism
Употреба: Политика