а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антипод

мн. антиподи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20014
Лице, предмет или појава спротивно на друго лице, предмет или појава по квалитет, положба и сл.
Англиски: antipode
Примери:
Другарувал за истата цел не само со ангелите, туку и со нивниот антипод - ѓаволот.