а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антипатичен

антипатични
Вид збор: Придавка
Ранг: 38741
Што предизвикува антипатија.
Англиски: unpleasant
Примери:
Тој беше богат, антипатичен сноб од некое високо општество.
Изведенки
антипатичност ж.