а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиоксидант

мн. антиоксиданти
Вид збор: Именка, машки род
Молекула што ја спречува оскидацијата на други молекули.
Англиски: antioxidant
Употреба: Хемија
Примери:
Антиоксидантите можат да помогнат кај машката неплодност.
Изведенки
антиоксидантски прид.
антиоксидантскиот
Пример: антиоксидантско дејство