а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиномија

мн. антиномии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29133
Противречност, спротивност, меѓусебно исклучување на два закона или на два суда (теза и антитеза).
Англиски: antinomy
Употреба: Филозофија
Примери:
Во неговото творештво се препознаваше антиномијата реализам - модернизам.
Изведенки
антиномиски прид.
антиномискиот
Пример: Антиномиско поставување на нештата.