а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антимилитаризам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Што е насочен против милитаризмот.
Англиски: antimilitarism
Употреба: Политика
Примери:
Политички дискурс на антикапитализам, антимилитаризам и антиапсолутизам.
Изведенки
антимилитаристички прид.
антимилитаристичкиот