а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антикомунистички

антикомунистичкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31101
Што е против комунизмот.
Англиски: anticommunist
Употреба: Политика
Примери:
антикомунистички активист
Изведенки
1. антикомунизам м.
антикомунизмот
2. антикомунист м.
мн. антикомунисти
Пример: Тој вели дека од комунистите се полоши само антикомунистите.