а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анимира

анимираат; анимирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20619
1. Оживее, оживува, даде, дава душа; создаде, создава цртани филмови.
Англиски: animate Албански: gjallëroj
Примери:
Во почетокот на својата кариера тој ги анимира најдобрите кусометражни цртани филмови што беа видени дотогаш.
2. поттикне, поттикнува
Англиски: animate Албански: nxit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја анимира културната мисла во Македонија и по неговите стапки тргнаа многу млади луѓе.
Изведенки
анимирање ср.
глаг. им.