а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анимизам

(едн.) анимизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Припишување душа на растенијата и предметите.
Англиски: animism Албански: animizëm
Употреба: Религија
2. Верба во постоење на натприродна сила што му дава душа на материјалниот свет.
Англиски: animism Албански: animizëm
Употреба: Религија