а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аниматор

мн. аниматори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40031
1. Цртач, уметник што изработува цртани филмови.
Англиски: animator Албански: artist
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Волт Дизни беше врвниот аниматор во 20-тиот век.
2. Двигател, поттикнувач на некаква дејност.
Англиски: animator Албански: animator
Примери:
Тој стана аниматор на културно-забавниот живот во селото.
Музичарите се аниматори на нашата култура.
Изведенки
аниматорка ж.
мн. аниматорки