а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анимален

анималниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18867
1. Што потекнува од животно.
Англиски: animal
Примери:
Отпадни анимални материјали.
2. Што е како кај животните, сведен на телесните потреби.
Англиски: animal
Примери:
анимален нагон
Исконска желба за еднаквост или анимална завист?
Изведенки
анималност ж.