а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анилин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Безбојна отровна течност што се употребува за производство на бои и на разни органски соединенија.
Англиски: aniline
Употреба: Хемија
Изведенки
анилински прид.
анилинскиот