а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анестетичар

мн. анестетичари
Вид збор: Именка, машки род
Лекар, специјалист кој ја извршува анестезијата.
Англиски: anesthetist
Употреба: Медицина
Примери:
При неговата операција учествуваа најдобрите анестетичари во државава.
Изведенки
анестетичарка ж.
мн. анестетичарки