а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анестетик

мн. анестетици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25752
Средство, лекарство што предизвикува привремено губење на чувството за физичка болка на телото или на некој негов дел.
Англиски: anesthetic
Употреба: Медицина
Примери:
Во болницата му дале некој силен анестетик и тој не чувствувал ништо.
Овие лекови се анестетици и кога се пијат, треба да се мирува.