а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анексија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28618
Едностран, насилствен акт на присоединување туѓа територија кон некоја држава.
Англиски: annexation
Употреба: Дипломатија