а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ангора

мн. ангори
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид мачка, коза или зајак со долго свилесто влакно.
Англиски: angora Албански: angorë
Употреба: Зоологија
Примери:
Ангора мачка.
2. Вид волница со власесто свилесто влакно.
Англиски: angora wool
Изведенки
ангорски прид.
ангорскиот