а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

англофил

мн. англофили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46833
Лице што е пријателски настроено кон Англија.
Изведенки
англофилски прид.
англофилскиот