а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ангина

мн. ангини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29795
Воспаление на грлото, особено на крајниците.
Англиски: tonsillitis
Употреба: Медицина
Примери:
Нема висока температура, некоја настинка е, треска, некоја ангина.