а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ангел

мн. ангели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1685
1. Замислено небесно крилато суштество во човечки облик.
Англиски: angel Албански: engjëll
Употреба: Религија
Примери:
Шестокрилен ангел од највисок ред.
Ќе гледаме ангели во фреските.
2. Олицетворение на убавината, на добрината и на сите доблести.
Англиски: angel Албански: engjëll
Употреба: Преносно значење
Примери:
Госпоѓице, вие сте мојот ангел спасител.
Изведенки
ангелче ср.
мн. ангелчиња
дем. и хип.