а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ангелосан

ангелосаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 41576
Многу уплашен, блед, исплашен.
Англиски: frightened
Примери:
Беше ангелосан, необично, тивко, среќно се смешкаше.