а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ангарија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17920
присилна работа
Англиски: forced labor Турски: angare Албански: angari, punë e dhunshme
Употреба: Економија , Историја , Разговорно
Примери:
Народот мора да плаќа по десет именувани и безимени даноци, облози и ангарија.