а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анахронизам

мн. анахронизми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17969
1. Она што е застарено, несовремено.
Англиски: anachronism Албански: vjetërsi
Примери:
Стереотипните домашни задачи претставуваат анахронизам.
2. Грешка во хронологијата, она што не одговара на некој временски период.
Англиски: anachronism Албански: gabueshmëri