а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амфитеатар

мн. амфитеатри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19044
1. Театар или циркус кај старите Грци и Римјани со кружни или полукружни скалесто поставени седишта.
Англиски: amphitheater Албански: amfiteatër
Употреба: Историја
Примери:
Тоа е огромен простор со ѕидови, влажни камења, столбови и еден амфитеатар - тука понекогаш се прикажуваа антички драми.
2. Сала во облик на амфитеатар.
Англиски: assembly hall Албански: sallë e kuvendit
Примери:
Семинарот беше свечено отворен во амфитеатарот на факултетот.