а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амут

Види и: ам (м.)
мн. амути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47066
Дел од коњска запрежна опрема кој се става на вратот на коњот.
Англиски: harness Турски: amut
Примери:
Беше слабичко животно, грбот му беше полн рани од амутите.