а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аморфен

аморфни
Вид збор: Придавка
Ранг: 24664
1. Што нема кристална структура.
Англиски: amorphous
Употреба: Минералогија
2. Што е без постојан облик, обезличен, неопределен.
Англиски: amorphous
Примери:
Џагорот на толпата од аморфни лица.
Вака приготвената слама се претвора во темни аморфни маси.
Изведенки
аморфност ж.