а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ал

Вид збор: Честичка
Ранг: 53808
При поставување прашање за изразување сомнеж, колебање и несигурност.
Англиски: if
Употреба: Народна поезија
Примери:
Ал да јадам, ал да пијам.