а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алхемичар

мн. алхемичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10385
Лице што се занимава со алхемија.
Англиски: alchemist
Примери:
Ми заличи на средновековен алхемичар, неспокоен, со вжарени очи.
Изведенки
алхемичарски прид.
алхемичарскиот