а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алфа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24822
1. Првата буква од грчката азбука.
Англиски: alpha Албански: alfa
2. почеток
Англиски: beginning Албански: fillim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бил принуден да почнува од алфа.
Бог е алфа и омега.