а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алт

мн. алтови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24209
1. (само едн.) Длабок женски глас.
Англиски: alto Албански: alto
Употреба: Музика и танц
Примери:
Жена му запеа со треперливиот алт.
2. Лице што има глас алт.
Англиски: alto Албански: alto
Употреба: Музика и танц
Примери:
Таа ја пееше партијата на алтот од операта.