а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алегро

Вид збор: Прилог
весело, живо, брзо
Англиски: allegro
Употреба: Музика и танц
Изведенки
алегро ср.
(едн.)
Дело што треба да се изведува весело, брзо и живо.