а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

албум

мн. албуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4500
1. Книга за чување фотографии, цртежи, исечоци, поштенски марки и сл.
Англиски: album Албански: album
Примери:
Ќе ви го донесам албумот, па одберете фотографија.
2. Книга за запишување спомени.
Албански: album
Примери:
Запиши се во мојот албум.
3. Музичка плоча.
Англиски: album Албански: album
Употреба: Музика и танц
Примери:
Излезе новиот албум на Есма.