а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

албатрос

мн. албатроси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20998
Морска птица што лета на многу големи растојанија над површината на морето.
Латински: Diomedea exulaus Англиски: albatross
Употреба: Зоологија
Примери:
Албатросот прави несмасни движења кога оди, но е елегантен кога лета.