а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

албанофобија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Болна, претерана страв од Албанците.
Англиски: albanophobia
Употреба: Политика
Примери:
Непријателите ги обвинија за албанофобија.
Изведенки
албанофоб м.
мн. албанофоби