а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ала

алаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 43722
Бара без план и без определена насока на движење.
Англиски: scrabble
Употреба: Разговорно
Примери:
Тихон алаше низ куќата и го наала Манол.
Изведенки
алање ср.
глаг. им.