а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ала

мн. али
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6473
аждер
Англиски: dragon
Употреба: Архаизам
Примери:
Жртви се на тие алчни али.
Се зададе бесна ала.
Изведенки
алетина ж.
мн. алетини
пејор.