а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алаџа

мн. алаџи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47360
Памучна ткаенина со надолжни линии.
Турски: alaca
Употреба: Архаизам
Примери:
Од шарената алаџа се изработувани машките и женските елеци.