а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алајка

мн. алајки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38673
слугинка
Англиски: servant Турски: halayık
Употреба: Архаизам
Примери:
Ќе живее како пашица во убави сараи, со алајки по неа.