а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алашвериш

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28698
1. трговија, пазар
Англиски: trade Турски: alışveriş Албански: tregti
Употреба: Архаизам
Примери:
Го уцени и направи еден алашвериш.
2. Тајно договарање, разговор.
Англиски: talk Албански: bisedim
Употреба: Архаизам
Примери:
Си имаат тие алашвериш.
Изведенки
алашвереш м.
(едн.)